סמנכ"ל כספים חיצוני לסטרטאפ - תפקידו ויתרונותיו - The Founders

סמנכ"ל כספים חיצוני לסטרטאפ

מגיע השלב בכל תהליך צמיחה של סטארט-אפ שבו כדאי להשתמש בסמנכ"ל כספים חיצוני על מנת לנהל את התהליכים הפיננסים בחברה.

הצורך לנהל את הכספים בחברה נובע לרוב מתהליך גיוס הון או צורך בניהול ה- burn rate על מנת להאריך את ה-runway של החברה באופן נכון שיכין את החברה לגיוס הבא או לנקודת היעד העסקית הבאה כמו הכנסות משמעותיות ממכירות.

לרוב בשלב זה עדיין אין הצדקה לגיוס סמנכ"ל כספים פנימי אשר מהווה פונקציה משמעותית יחסית על תקציב השכר בחברה.

שכר ממוצע של CFO יכול להתחיל מ-25,000 ₪ ולהגיע גם לסכומים של 50,000 ₪ ומעלה לפני עלויות מעביד.

כדאי לזכור כי על מנת להכניס אדם המסוגל לנתב את התהליכים הפיננסים בחברה יש צורך בניסיון בעולם ההיי-טק ולכן לרוב מדובר בתפקיד מפתח בגדילת החברה שמצריך תקציב משמעותי. 

חשוב להבין כי סמנכ"ל כספים חיצוני אינו פתרון שמתאים לכל החברות ולכן מומלץ להתייעץ לפני בחירה בשירות זה ולשקול את התועלות והחסרונות של גיוס סמנכ"ל כספים פנימי.

המהות של שירות חיצוני הוא למלא את החסר עד לצמיחת החברה למצב שבו היא יכולה להתנהל עם צוות פיננסי מלא כחלק ממצבת עובדי החברה. 

לפער זה ישנם שתי אפשרויות פעולה -גיוס CFO לחברה כנגד מניות או אופציות בשילוב שכר נמוך יותר. 

או גיוס סמנכ"ל כספים חיצוני שילווה את החברה על לנקודת היעד בה החברה תזדקק לתפקיד של CFO פנימי ולא חיצוני. 

שירות external CFO מאפשר לחברה לקבל את המומחיות והניסיון בחלקיות משרה. ולהרוויח מהיכולת לנתב את הניהול הפיננסי לפי עצימות השירות הנדרש.

תפקידו של סמנכ"ל הכספים:

יצירת תחזית פיננסית – על מנת להבין את הפוטנציאל הפיננסי, תזרים המזומנים העתידי אל מול ההוצאות והיכולת לגייס כספים במועד הנכון לחברה. מתוך הפעילות הזו אמור להיווצר תחזית נכונה של ההוצאות וההכנסות תוך לקיחה בחשבון של נגזרות פיננסיות שונות. דוגמה אחת יכולה להיות הגדלת כמות אני המכירות על מנת להגדיל את יעדי המכירות בחברה תהווה הגדלה של הוצאות משתנות ולעיתים גם הוצאות קבועות וזה בדיוק תפקידו של סמנכ"ל הכספים לשקף את השפעתם על התחזית הפיננסית באופן תקין.

סמנכ"ל כספים חיצוני

כדי לעזור למייסדי החברה או העומדים בראשה לקבל החלטות נכונות חשוב לקבל מודלים של תרחישים פיננסיים שונים על מנת לקבל החלטות מושכלות על תהליכים עסקיים בדרך.

שליטה פיננסית מלאה וזמינה – שימוש בבקרה תקציבית עוזרת לסמנכ"ל כספים ולמנכ"ל החברה לייצר מדידה חודשית רציפה על התנהלת פיננסית מנתוני הנהלת החשבונות אל מול התקציב שנוצר. כדי להפיק ערך מנתונים אלה יש חשיבות לבצע מעקב אחרי נתונים כגון CAC ו-LTV כדי לשפר את רווחיות החברה או במידת הצורך לחדד את המודל העסקי בו בפועלים תוך ניתוח של מרכזי הרווח בחברה.

התאמה להתנהלות חשבונית בסטרטאפ – בתור סטארט-אפ הצרכים הפיננסים שונים מחברות מסורתיות החל בעבודה שגרתית מול בנקים, מטבעות זרים, גיוסי הון והובלת תהליכים הקשורים בהבנה של עולם ההיי-טק. 

סמנכ"ל כספים חיצוני – למה אנחנו?

היינו סמנכ"לי כספים של סטרטאפים חלקים נסגרו וחלקם נמכרו לחברות מהגדולות במשק. 

אנו מספקים שירותי סמנכ"ל כספים חיצוני לחברות מתחילת דרכן (גם לפני סבב הגיוס הראשון) ועד לתהליכי גיוס משמעותיים או IPO שם אנחנו נפרדים עם התרגשות גדולה וגאווה.

החלק החשוב ביותר מלבד הפן המקצועי הוא החיבור והיכולת להאמין כי למי שילווה אותך בתהליכים המורכבים והחשובים בתהליך צמיחת החברה הוא האדם הנכון. 

בדיוק בגלל זה אנחנו ממליצים להיפגש באופן אישי עם נותני השירות שיספקו את השירות בפועל ולא רק עם אנשי מכירות, לשוחח עם חברות ומייסדים שמקבלים כרגע בפועל שירותי סמנכ"ל כספים חיצוני מהחברה ואז להשוות את העלויות של השירות. 

נשמח מאוד להכיר פנים אל פנים ולהבין איך נוכל לעזור לך להגיע ליעד.

פוסטים אחרונים